Chcete něco sdělit svému okolí?
Názor na dění ve vašem městě, zprávy z vašeho regionu, pozvánku na vaší akci...
Psát do Domácích novin může úplně každý
>>> Přidat článek <<<

Třinec nově patří mezi statutární města České republiky

05.08.2018
31. červenec 2018 se stal dnem D pro město Třinec. Prezident České republiky Miloš Zeman podepsal novelu zákona o obcích, v níž je Třinec zařazen mezi statutární města. Rok trvající legislativní proces se chýlí ke konci.

„Mám velikou radost, že se nám podařilo naplnit myšlenku a přání z 90. let. Tehdy Třinec usiloval o to stát se okresním městem. Byl to opravdu náročný a dlouhý proces a vážím si toho, že se za nás postavil Moravskoslezský kraj, který návrh na příslušnou změnu zákona podal. Otevírají se nám nové možnosti z pohledu získávání dotací a tím i nové možnosti pro udržitelný rozvoj města. Získali jsme také lepší postavení při strategických vyjednáváních a v neposlední řadě získalo město vyšší prestiž a důležitost,“ uvedla starostka Věra Palkovská, která se tak stane v historii města první primátorkou, která spolu s náměstky povede magistrát města Třince. Zařazení města Třince mezi statutární města by mělo přinést také finanční efekty. Třinec se stane rovnocenným partnerem ve vyjednáváních o dotacích z evropských fondů a otevírají se mu také další možnosti, jak využít dotační peníze ke svému rozvoji.

K tomu, aby město doplnilo stávající seznam statutárních měst ČR, udělali první krok na svém zasedání 12. 9. 2017 třinečtí zastupitelé, kteří svým usnesením nastartovali celý legislativní proces. Snahy Třince následně podpořilo Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje, Vláda ČR, Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny a obě komory Parlamentu ČR.

„Dlouhodobě jsme vnímali zájem partnerů z řad podnikatelských subjektů a občanů o možnost stát se statutárním městem. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, ale pro Třinec je charakteristická odvaha pouštět se do odvážných věcí. Význam města dle mého názoru nelze měřit pouze počtem obyvatel či rozlohou a žádný zákon nevymezuje přesná pravidla pro to, které město může status statutárního města získat. Je právě v rukou zákonodárců, aby rozhodli, zda si město statut zaslouží či nikoliv,“ uvedla starostka.  „Abychom se stali statutárním městem, nestačí o to jen požádat a projít legislativním procesem. Třinec je městem mnoha schopných a úspěšných lidí a firem, a proto si zaslouží být statutárním městem,“ zdůraznila Věra Palkovská.

Změna statutu Třince nepřinese žádné výraznější změny z pohledu administrativy. „Nechceme Třinec členit na městské obvody s vlastními orgány samosprávy, ani se nezmění nic na uspořádání městského úřadu. Musíme počítat s určitými administrativními náklady na změnu nápisu na budově úřadu na magistrát města Třince, označení dokumentů města, výměnu razítek, potisky na pracovních pomůckách a podobně, ale tyto náklady by neměly převýšit několik desítek tisíc korun,“ uvedla Věra Palkovská.

Na oslavu změny statutu chystá město v září na náměstí Svobody Třineckou veselici, na které vystoupí třinecké hvězdy jako Markéta Konvičková, Albert Černý, Legendy se vrací a místní folklorní soubory. Současně bude v tento den zasazena v parku u základní umělecké školy lípa, která bude připomínkou povýšení Třince na statutární město a zároveň 100. výročí samostatného československého státu.

Převzato ODTUD


Aktuálně z Frýdecko-Místecka